Шукати в цьому блозі

четвер, 24 січня 2019 р.


ENGLISH CLUB

З листопада 2018 р. у нашій гімназії діє гурток любителів англійської мови (English Club) для старших класів та учнів середньої ланки. Скот з великою відповідальністю готується до кожної зустрічі.

ХЕЛОУІН

31 жовтня волонтер Корпусу Миру Скотт Бучхольц разом із учителями англійської мови Піщанської гімназії провів годину спілкування на тему ''Американські свята. Хелоуін''. Діти дізналися про походження, традиції та атрибутику свята,а також подивилися тематичні відео, виготовили маски та отримали солодощі.




ДЕНЬ ПОДЯКИ


Скот продовжує знайомити учнів Піщанської гімназії з культурою та традиціями своєї країни. У четвер, 22 листопада, він провів цікаве заняття в клубі любителів англійської мови на тему «Американські свята. День Подяки». Учні дізналися про свято, яке американці полюбляють не менше Різдва, свято, коли вся родина збирається разом на вечерю, основною стравою якої є індичка, коли люди дякують своїм рідним і Богу за все, що вони мають у своєму житті. Було цікаво і весело!




ПЕРЕГЛЯД ФІЛЬМУ



6.12.2018 відвідувачі гуртка англійської мови, який проводить волонтер Корпусу Миру Скотт, подивилися епізод відомого американського серіалу "The Twilight Zone", про те, що б ми робили, якби у нас був безлімітний час. А потім діти, разом з волонтером, обговорювали серіал...



ТРАДИЦІЇ СВЯТКУВАННЯ РІЗДВА У США


Тема засідання англійського клубу 18.12.2018 - '' Традиції святкування Різдва у США ". Учні мали нагоду почути та побачити, як американці святкують Різдво, прикрашають свої будинки, вулиці та подвір'я. Скот продемонстрував відео, нещодавно зняте його мамою, як виглядають вулиці його рідного міста Фулертон у ці святкові дні. Діти вкотре мали нагоду почути англійську мову від носія, поспілкуватися та виконати безліч цікавих завдань.


WINTER PARTY

Тема: Зимові свята. Урок-змагання.

Мета: Повторити і активізувати ЛО теми.
Продовжувати формувати навички мовлення.
Знайомити з традиціями святкування Різдва, Нового Року.
Розвивати пам'ять та увагу учнів.
Розвивати навички роботи в групі.
Виховувати почуття відповідальності, взаємоповаги та співпраці.
Виховувати інтерес до вивчення англійської мови.
Розширювати світогляд учнів.
Обладнання: дошка, проектор, роздатковий матеріал, олівці, папір, Різдвяні іграшки.
                                                Хід уроку
І. Підготовка до сприйняття іншомовного матеріалу
1. Привітання
2. Повідомлення теми та мети.
Today we’ll speak about wonderful holidays – Christmas and New Year – and traditions connected with them. We’ll organize a competition called “Winter holidays”
3. Уведення в іншомовну атмосферу.
1) Розповідь волонтера про традиції святкування Різдва та Нового Року в його країні.
Now we’ll ask Scott to tell us about Christmas and New Year in USA.

2) Вивчення пісні «Jingle bells»
Now we’ll listen to and sing a Christmas song.
                                            Jingle bells
Jingle bells, jingle bells
Jingle all the way,
Oh what fun it is to ride
In a one-horse open sleigh,

Dashing through the snow
In a one-horse open sleigh
Through the fields we go
Laughing all the way.
Bells on bob-tail ring
Making spirits bright
What fun it is to ride and sing
A sleighing song tonight.

Jingle bells, jingle bells
Jingle all the way,
Oh what fun it is to ride
In a one-horse open sleigh,
Jingle bells, jingle bells
Jingle all the way,
Oh what fun it is to ride
In a one-horse open sleigh.

ІІ. Основна частина уроку
So it’s time to begin our competition. Please be active and show your knowledge. Are you ready to start?
1. Greeting
The first round is “Greeting”.
-          Team name
-          Team presentation
-          New Year’s costume presentation
T: Thank you. What is the score of the first/second team? The score of the first team is… The score of the second team is…

2. Crossword
The second round is “Crossword”


T: Very well. What is the score?

3. Christmas quiz
Answer the questions about New Year and Christmas. You’ll get one point for each right answer.
Проведення вікторини. Команди по черзі обирають номер запитання. За кожну правильну відповідь команда отримує бал, за неправильну відповідь - 0 балів. Перемогу отримує команда, яка набирає найбільшу кількість балів.

1)            Who brings the presents at Christmas in the United States?
a)            Jesus Christ.
b)           Angels.
c)            Santa Claus.
d)           A rabbit.

2)            Which season is Christmas celebrated in?
a)            In winter.
b)           In spring.
c)            In summer.
d)           In autumn.        

3)            Which of these is NOT a famous Christmas song?
a)            «Jingle bells».
b)           «Oops... I did it again».
c)            «Silent Night».
d)           «Must Be Santa».

4)            When do people open their presents in England?
a)            On the eve of 24th.
b)           Midnight on 24th.
c)            In the morning of 25th.
d)           During lunch on the 25th.

5)            Who is the author of «A Christmas Carol»?
a)            Mark Twain.
b)           Charles Dickens.
c)            William Shakespeare.
d)           The Grimm brothers.

6)            The world’s largest exporter of Christmas trees is ... .
a)            Canada.
b)           Mexico.
c)            Russia.
d)           the United States.

7)            Where does Santa put the presents in England?
a)            Under the tree.
b)           In the cupboard.
c)            Under the bed.
d)           In stockings.

8)            Where does Santa Claus live?
a)            Finnish Lapland.
b)           Australia.
c)            South Pole.
d)           Switzerland.

9)            What is a typical dessert at Christmas in England and the USA?
a)            Christmas hot-dog.
b)           Christmas chips.
c)            Christmas ice cream.
d)           Christmas pudding.

10)         What colour are the clothes of Santa Claus?
a)            Blue and black.
b)           Purple and green.
c)            Red and white.
d)           Yellow and red.

11)         What is Santa’s vehicle?
a)            Car.
b)           Autobus.
c)            Sleigh.
d)           Airplane.

12)         What is a symbol of Christmas?
a)            Christmas chocolate.
b)           Christmas tree.
c)            Christmas pudding.
d)           Christmas box.

13)         Different legends have Santa Claus living in different places. Where does NOT Santa Claus live?
a)            Finnish Lapland.
b)           Greenland.
c)            The South Pole.
d)           The North Pole.

14)         When are the 12 Days of Christmas?
a)            The 12 days after Christmas: December 26 to January 6.
b)           The 12 days around Christmas: Christmas Eve to January 4.
c)            The 12 days before Christmas: December 14 to December 25.
d)           The 12 days beginning with the winter solstice: December 21 to January.

15)         According to the Bible, which season was Jesus born in?
a)            In winter.
b)           In spring.
c)            In summer.
d)           In autumn.

16)         Which city, famous for its «Christmas Market», is also known as «The Gingerbread Capital of the World»?
a)            Geneva, Switzerland.
b)           Nuremberg, Germany.
c)            Prague, Czech Republic.
d)           Bucharest, Rumania.

17)         How many reindeer does Santa have?
a)            Eight.
b)           Ten.
c)            Nine.
d)           Seven.

18)         In which two oceans would you find a «Christmas Island»?
a)            the Atlantic Ocean, and the Arctic Ocean.
b)           the Atlantic Ocean and the Indian Ocean.
c)            the Pacific Ocean and the Atlantic Ocean.
d)           the Pacific Ocean and the Indian Ocean.

19)         What did Frosty the Snowman have for a nose?
a)            Button.
b)           Carrot.
c)            Coal.
d)           Snow.

20)         Which traditional Christmas plants are NOT poisonous?
a)            Poinsettia.
b)           Holly.
a)            Rosemary.
b)           Mistletoe.

21)         How many sides does a snowflake have?
a)            Ten.
b)           Five.
c)            Eight.
d)           Six.

22)         What is the total amount of destinations that Santa delivers presents to?
a)            156 million.
b)           1 billion.
c)            220 million.
d)           1 million.

23)         Saint Nicholas was a bishop in what is now the country of Turkey. What city was he, the bishop, of?
a)            St Petersburg.
b)           Myra.
c)            Constantinople.
d)           Bari.

24)         In the movie «Home Alone», Macaulay Culkin plays a boy who is accidentally left alone at Christmas. What is the name of this character?
a)            Calvin.
b)           Kenny.
c)            Kevin.
d)           Curtis.

T: You were great! Thank you! Your score is…

4. Lexical Knowledge
Next task – I want you to demonstrate your lexical knowledge. You have to write as many words as possible on the topic “Winter holidays”

T: Ok. Your score is…

5. Drawing competition.
Our next round is for those who are keen on drawing and painting. You have to draw a picture on the topic “Winter holidays” and describe it.

T: You are very creative! Thank you! Your score is…

6. Interesting task
Our round 6 is “Interesting task”. You have to pick the sheet of paper with the task and perform it.
Task 1. Close your nose and sing a song.
Task 2. Run the school’s hall and cry “Help me”.
Task 3. Jump 10 times on your right leg.
Task 4. Close your nose and tell the poem.
Task 5. Go to the board and write a New Year wish.
Task 6. Sit down ten times.
Task 7. Dance with your friend.
Task 8. Go out into the hall and speak English with the first person that you’ll meet.
Task 9. Hug someone who you like. Explain why do you like him/her.
Task 10. Go to the blackboard and draw a beautiful picture.

T: Thank you for your work! Your score is…

7. Scrabble
Next round is “Scrabble game”. You have to make up as many words as possible.
You can see the word MISUNDERSTANDING. Make up as many words from it as possible. The team that will make up more words wins. (GLOBALIZATION, ENVIRONMENT)
Key-example: sun, minus, understand, ear, date, dentist, dress, dream, dear, read, rain, ten, time, star, red, sea, great, tree, train, meat, seat stand, under, drum, run, game, mister, miss, sit.

T: Excellent! Your score is…

8. Musical competition
Our last round is Dance Round. You have to dance in a circle and pass a Christmas ball while the music is playing. The one who will have the Christmas ball when the music stops is out of the game.

T: Thank you! The winner is…

ІІІ. Заключна частина уроку
Підведення підсумків уроку
Т: So our competition is over and we are thankful to our participants and jury. Please, tell us who is the winner? So the winner is…
Thank you for the lesson! You were great today!
And now I’d like to wish you Merry Christmas and Happy New Year! Have a good time on your holidays! See you in January!









середа, 23 січня 2019 р.

ДОПОМОГА У ПІДГОТОВЦІ ДО ОЛІМПІАДИ

Із перших днів перебування у Піщанській гімназії Скот активно долучився до підготовки учнів до участі в олімпіаді з англійської мови.


Фото з переможцями олімпіад з різних дисциплін.

ВІДКРИТІ УРОКИ

Окрім звичайних Скот допомагає проводити нестандартні, бінарні уроки...


Урок історії та англійської мови

Ідея бінарного (інтегрованого) уроку саме за темою Сполучені Штати Америки з всесвітньої історії та англійської мови в 10 класі прийшла учителям Ткаченку В.І. та Трахтман Л.Ф. не випадково, адже Скот саме з Америки та ще й історик за освітою. Він із задоволенням погодився висвітлити питання - «Новий курс» Ф.Д.Рузвельта, підготувавши цікаву презентацію. Разом з характеристикою доби «проспериті», визначенням причин і наслідків «Великої депресії», розумінням актуальності напрямків «Нового курсу» для сьогодення України, метою уроку також було – розвивати вміння читати, вести дискусію, добирати потрібну інформацію та презентувати її англійською мовою. Учні підготували цікаві повідомлення та взяли участь у історичних іграх.



Урок англійської мови на тему « Їжа»

Учитель англійської мови Івасенко В.В. разом із волонтером Корпусу Миру провели нестандартний урок на тему « Їжа». За допомогою мультимедійних засобів вони вдосконалювали навички усного мовлення, письма і читання. Діти повторювали методи приготування страв за допомогою вправ зроблених в сервісі «Learning Аpps»; склали вірш-оду їжі, використовуючи інтерактивну дошку; розгадували кросворди (друкуючи літери). Учні розповідали про способи приготування борщу-української національної страви, попередньо показавши на дошці інгредієнти (малюнки) і способи приготування.



Урок біології та англійської мови «Ми є те, що ми їмо.»

Від чого залежить здоров’я людини? Які чинники здорового способу життя? На інтегрованому уроці «англійська + біологія» (учителі Трахтман Л.Ф., Ткаченко Ю.М., волонтер Скотт) учні шукали відповіді на ці актуальні для кожного питання. Діти досліджували «Правило тарілки», яке є прикладом збалансованого харчування, що дозволяє не набрати зайвих кілограмів і одночасно мати раціональне і різноманітне харчування. Що головніше: спорт чи правильне харчування – тема дебатів між двома командами учнів. Підсумком уроку стали слова Сократа: «Ми живемо не для того, щоб їсти, а їмо для того, щоб жити», а також слова народної мудрості: «В здоровому тілі – здоровий дух!».









Уроки англійської мови на тему « День Подяки.»

У четвер, 22 листопада, учитель англійської мови Пидорина В.А. та Скот Бучхольц провели цікаві уроки про традиції святкування Дня Подяки у США. Скот розповів як відзначають це свято у його родині. Учні дивилися відео, співали пісні, писали листи з подякою своїм рідним, малювали вітальні листівки, читали тематичні тексти, приймали участь у конкурсах та виконували безліч цікавих завдань.





УРОК НА ТЕМУ ДЕНЬ ПОДЯКИ (9 КЛАС)

Тема: Американські свята . День Подяки . Традиції святкування.
Мета: Ознайомити учнів з новими ЛО теми.
            Продовжувати удосконалювати навички читання перекладу.
            Розвивати вміння аудіювання.
            Практикувати учнів у діалогічному мовлені .
            Тренувати учнів у письмі.
            Виховувати повагу до традицій і культур народів світу.
            Виховувати інтерес до вивчення англійської мови.
            Викликати бажання вивчати англійську мову.
Обладнання: дошка, проектор, тексти для читання, додатковий матеріал, зошит, альбомні листи для виготовлення вітальних листівок, олівці.
Thanksgiving Day
І. Підготовка до сприйняття іншомовного матеріалу
1.Greeting
2. Topic. Aim. Today we`ll speak about one of the most interesting and well-known American holidays-Thanksgiving Day. You`ll know about history, symbols and traditions of this day. The motto of our lesson is: ”Gratitude is the way to heaven - for one who gives and for one who gets.” “A thankful heart is a happy heart”.
3. Warming up
Answer my questions:
What holidays do you know?
What is your favorite holiday?
What do you know about traditional American holidays?
Scott, could you tell us about Thanksgiving Day? How do you and your family celebrate it?
(Волонтер розповідає учням про традиції святкування Дня Подяки у США)

ІІ. Основна частина уроку
1. Vocabulary practice
Let’s read and translate new words. Repeat after Scott
 Thanksgiving |ˌθæŋksˈɡɪvɪŋ| День Подяки
Pilgrim [`pilgrim] пілігрим, мандрівник
To sail [ seil ] плавати
Settlers - поселенці
Indians -  індійці
To arrive |əˈraɪv| прибувати
Crop [krop] урожай
To survive|sərˈvaɪv| вижити
Fall |fɔːl| осінь
To be thankful - бути вдячним
Dessert |dɪˈzəːt| десерт

2. Reading
To know how it all began let`s read the text and do the task
Thanksgiving Day
There is one day a year when all Americans stay home with their families and eat a big dinner. This is Thanksgiving Day.
The pilgrims celebrated the first Thanksgiving Day in the fall of 1621. The pilgrims sailed to America on board the "Mayflower" ship for religious freedom. They were among the first European settlers in America. There were people living in America before the pilgrims arrived. These people were the Native American Indians.
The pilgrims first winter in the New World was very difficult. They had arrived too late to grow many crops. Without fresh food half of the pilgrims died. The following spring the Indians taught the pilgrims how to hunt, fish, plant and survive in America. The crops did well and in the fall of 1621 pilgrims had a great harvest. They were thankful and decided to celebrate with a Thanksgiving feast. They prepared a dinner of turkey, corn, beans and pumpkins. They invited their Indian friends to share this feast. The Indians brought food for the feast too (they even brought popcorn!)
Americans still celebrate Thanksgiving Day in the fall. It is celebrated on the fourth Thursday in November. Turkey is still the main dish and pumpkin pie is the most popular dessert.

Answer the questions:
1) How did pilgrims sail to America?
2) Who was the first European settlers in America?
3) Why did half of pilgrims die?
4) What they were thankful for?
5) How did they decide to celebrate such a great harvest?
6) When do Americans celebrate Thanksgiving Day?
7) What is the main dish and dessert?

  3.Listening to the song
“The Mayflower “
     To know more about the pilgrims sailing to America on the board of the ship “Mayflower” let`s listen to this song.

4. Quiz
Now you are ready to do the quiz.
1.) In America Thanksgiving Day is on …
      a) The first Sunday of July
      b) The fourth Friday of November
      c) The second Monday of October
      d) The fourth Thursday of November
2.) The legendary pilgrims crossed the Atlantic in the year…
      a)1720  b)1620  c)1320  d)1820.
3.) The name of the ship was …
       a) Sunflower b) Moonflower  c) Starflower d) Mayflower
4.) Why did the Pilgrims come to America?
        a) The Pilgrims wanted to find gold in America.
         b) The Pilgrims didn`t like the British Royal family
         c) The Pilgrims wanted freedom of religion
         d)The Pilgrims wanted to meet Indians.        
5.) The Thanksgiving feast lasted for:
        a)2 days b)5 days c)a week d)3 days
6.) What is the day after Thanksgiving called?
           a) Black Friday               c) Blue Friday  
           b) White Friday              d) Brown Friday
 7.) Where does the Thanksgiving Parade take place?
            a) Washington                c) Boston      
             b) Los-Angeles               d) New York
8.) What is the most popular activity on Thanksgiving Day?
           a) going to the cinema      c) watching football
           b) going out                        d) dancing

5. Phonetic exercise
Let`s remember the symbols of Thanksgiving and make a Thanksgiving alphabet
T  (For example: Tradition, Thank you, Together, Turkey, Tasty food…)
H  (Holiday, Happiness, Harvest, Ham, Home…)
A  (America, Americans, Autumn, Apples, Appetite…)
N  (Native Americans,  News, National…)
K  (Kindness, Kitchen, Kisses…)
S  (Settlers, Ship, Symbols, Season, Special, Salads, Sweet potato…)
G  (Giving thanks, Games, Gather, Good mood…)
I  (Indians, Immigrate, Invite, Ice-cream, Indian corn…)
V  (Vegetables, Vacation, Visit, Very…)
I  (Illumination…)
N  (November, New World…)
G  (God, Gratitude, Grateful, Grandparents, Guests…)

6.Writing
  a) Write your gratitude letter
         I give my gratitude to…
         I want to thank…
         I am thankful because I get…
  b) Make Thanksgiving cards for your parents
Dear Mum and Dad! Thank you for…

7.  Video” The little Pilgrim song”
Let’s have a rest and sing a song

8. Crossword
Find the words on the topic “Thanksgiving Day” and circle them.


9.  Answer the questions
       1) What holiday did we speak about?
       2) Why do you think it`s called this way?
       3) Does it unite the family?
       4) Do you want to celebrate it in your family?
       5) Are there any similar traditions in your family?

 10. Reciting poem
        Let`s finish our lesson with a beautiful poem
A poem “Thanksgiving” by: Ivy O. Eastwick
Thank you
for all my hands can hold –
apples red and melons gold,
yellow corn both ripe and sweet,
peas and beans so good to eat!
Thank you
for all my eyes can see –
lovely sunlight, field and tree,
white cloud-boats in sea-deep sky,
soaring bird and butterfly.
Thank you
for all my ears can hear –
birds’ song echoing far and near,
songs of little stream, big sea,
cricket, bullfrog, duck and bee!

ІІІ. Заключна частина уроку
 Summarizing
 So today we spoke about beautiful holiday “Thanksgiving”. Don’t forget to say “thank you” to your parents, relatives, friends, teachers and others. This is a perfect time to be grateful for all the beautiful things you have been blessed with. 


УРОК НА ТЕМУ ДЕНЬ ПОДЯКИ (4 КЛАС)

Тема: Свята
Підтема: День Подяки. Традиції святкування.
Мета: Тренувати вимову звуків [i] [i:] [æ] [e][w] [v] . Розвивати вміння аудіювання. Розвивати навички читання, мовлення. Розвивати мовну ініціативу учнів. Тренувати учнів у письмі. Ознайомити учнів з новими ЛО. Виховувати повагу до традицій і культур народів світу. Виховувати інтерес до вивчення англійської мови. Викликати бажання вивчати англійську мову.
Обладнання: дошка, проектор, тексти для читання, роздатковий матеріал, альбомні листи для виготовлення вітальних листівок,олівці.
Thanksgiving Day.
І. Підготовка до сприйняття іншомовного матеріалу
1.Greeting. Topic. Aim.
We continue to speak about holidays. Today we’ll speak about great American holiday -Thanksgiving Day. You’ll learn new words, practice your pronunciation, read and translate the text about Thanksgiving, sing songs and make greeting cards.

2.Warming up
Phonetic drill
We begin with the phonetic exercise. Repeat, please.
[i] give, in, tradition, begin, Pilgrims, build, big, thanksgiving, dinner.
[i:] beans, people, TV, season, three, eat
[æ] thanks, nationals, cranberry, mashed, family
[e] American, together, bread, special
[w] we, wall, wonderful, what, where, wool
[v] village, very, vegetable, vacation

ІІ. Основна частина уроку
1. Speaking
Let’s remember what holidays do you know? What holiday is it today? Today is Thanksgiving Day.
Now let’s listen to Scott. He will tell us how Americans celebrate this holiday.

2. New words
Thanksgiving [ˌθæŋksˈɡɪvɪŋ] День Подяки
Invitenˈvʌɪt] запрошувати
Turkey [ˈtəːki] індик
Corn [kɔːn] кукурудза
Сranberry [ˈkrænberi] журавлина
Give thanks [ɡɪv θaŋks] дякувати
Mashed potatoes [mæʃt pəˈteɪtoʊ ] пюре
Yam [jæm] батат

3. Reading
To know more about Thanksgiving Day let’s read the text
Thanksgiving Day
Hi, Friends! My name is Jenny. I’m eleven and I live in Chicago in the USA. It is November and our family holiday, Thanksgiving is coming. There is no school on Thanksgiving Day. That’s great!
We - our family - get together on this holiday and invite our friends. We always have a big dinner. My mum makes a lot of food and I always help her. We eat turkey, sweet potatoes, corn and pumpkin pie.
Before dinner we give thanks God for the things we have. I love this holiday. Happy Thanksgiving to all of you!
After reading activities:
1) Complete the sentences
1. Jenny lives ……. Chicago.      2. She is………….
3. There is no ………… on Thanksgiving.
4. We always have a big………….
5. Jenny always ………….. her mother.
6. They give thanks ……….. for the things they have.
2) Are the statements true or false?
1. Jenny lives in Kyiv (Ukraine).
2. Children go to school on Thanksgiving Day.
3. Jenny spends Thanksgiving with her family.
4. Her mother helps her to make a lot of food.
5. They eat roast turkey.
6. They like to eat apple pie.
7. Jenny loves this holiday.
3) Match the words with their translations
Pumpkin pie                                               День Подяки
Dinner                                                         багато їжі
Roast turkey                                               дякувати
Thanksgiving Day                                       вечеря
Give thanks                                                 смажена індичка
A lot of food                                                гарбузовий пиріг

4. Singing
Let’s listen to the song about Thanksgiving and sing it

5. Physical Warming up ‘Walking’

6. Writing
Let’s make Thanksgiving cards for your parents
 Dear Mum and Dad! Thank you for your love, support and care.
Happy Thanksgiving Day!

ІІІ. Заключна частина уроку
 Summarizing

Dear students, time is over. Today we spoke about Thanksgiving Day. It is an important family holiday. Thank you for your work. Good bye!